2003
Teatr przy stolikach

27 lutego
czwartek
Denis Duderot
"Rozmowa ojca z dziećmi"
"To nie bajka"
Obok czołowych aktorów "Dialogu"
Jerzego Bokieja i Jerzego Litwina , debiutuje młodzież, laureaci Konkursu Norwidowskiego 2002: Karolina Kąpała, Aleksandra Lis, Magdalena Pelikan, Grzegorz Eckert, Marek Monkiewicz, Michał Podsiadło.

13 marca
czwartek
Sławomir Łubiński
"Zwykły dzień pewnego lata"
Obsada: Zuzanna Kaniuk, Jerzy Domin.

3 kwietnia
czwartek
Krystyna Kofta
Małgorzata Domagalik
"Harpie, piranie, anioły"
Obsada: Ilona Łukjaniuk, Grażyna Salamon.

15 maja
czwartek
Henryk Bardijewski
"Seans prawdy"
Obsada: Krystyna Strzałko, Jerzy Bokiej

Krzysztof Kąkolewski
"Anioła stróż"
Obsada: Jerzy Bokiej, Michał Podsiadło

6 listopada
czwartek
"Ci, co odeszli" - wieczór wspomnień"
oraz Marie Redonnet
"Skar i Bonka"
Obsada: Ewa Nawrocka, Tadeusz Mroczek


Denis Diderot
(1713-1784) znany w Polsce przede wszystkim jako autor "Wielkiej Encyklopedii Francuskiej". Księgarz paryski André Franços Le Breton powierzył w 1747r. D.Diderotowi i J. d’Alembertowi opracowanie nowej encyklopedii, którą obaj ci pisarze wydali w 36 tomach. Encyklopedia ta uważana jest za główne dzieło jego życia. Był czołowym przedstawicielem francuskiego Oświecenia, filozofem-racjonalistą, pisarzem, krytykiem literackim i teoretykiem sztuki. Należał do grupy osób, którzy przygotowali grunt pod Rewolucję Francuską. Jako autor znany z pamfletu "Kuzynek mistrza Rameau" (1761), powieści "Kubuś fatalista i jego pan" (1796), "Zakonnica" (1775), "To nie bajka" (1761). Z tej ostatniej książki wybraliśmy dla "Teatru przy stolikach" dwa opowiadania: "Rozmowa ojca z Dziećmi albo o niebezpieczeństwie stawiania się wyżej praw" oraz "To nie bajka". Sławił ludowy optymizm i zdrowy rozsądek, piętnował wszelkie nieprawidłowości w różnych dziedzinach życia rodzinnego i państwowego.

Sławomir Łubiński - człowiek wielu zawodów, w końcu polonista i dziennikarz. "Ballada o Januszku" (1979) przekładana na wiele języków, zaadoptowana na monodram, serial telewizyjny, w którym wielką kreacją stworzyła aktorka Lidia Szukszyna. "Profesjonaliści" (1984). Autor dramatu "Zwykły dzień pewnego lata".

Henryk Bardijewski (ur. 1932 r.) absolwent polonistyki warszawskiej. Debiut "Szpilki" (1955). Prozaik, dramaturg, autor słuchowisk radiowych. Bardzo specyficzny satyryk. Utwory bliskie są formule opowieści filozoficznej, sporo tu sceptycyzmu i ironii. Opowiadania groteskowe: "Rysunki na piasku" (1962), "Talizman" (1965), "Alibi" (1965), "Pochód don Kichotów" (1978). Powieści: "Irytacje" (1984), "Wiek świateł" (1992). Liczne słuchowiska radiowe: "Schody", "Manewry" "Albert", "Tancerz" i wiele innych. Dramaty: "Pustelnicy", "Trzy łamane przez cztery", "Jezioro". Najsłynniejsze: "Misja", "Rewolwer", "Opresje".

Krzysztof Kąkolewski (Warszawa 1930)
Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa UW. Jest dziennikarzem i prozaikiem. Rozpoczął od "Książe oszustów" (1959) - powieść sensacyjna, "Sześciu niewidzialnych" (1960), "Zbawiciel świata", "Porwany" (1960). Książki: "Umarli jeżdżą bez biletów" (1966), "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" (1969). Reportaże: "Trzy złote za słowo" (1964), Reportaże paryskie, maltańskie
i afgańskie. Sporo dyskusji wywołał wywiad-rzeka z M. Wańkowiczem pt. "Wańkowicz krzepi" (1973), jeszcze więcej, "Co u pana słychać". W śród wielu książek: "Baśnie udokumentowane (1976) i dwie części "Dziennika tematów" (1984,1985), "Na sto czterdziestym kilometrze w lewo" (1978), "Notatka" (1982), "W złą godzinę" (1983), Zbiór nowel: "Lato bez wakacji" (1986).

Krystyna Kofta (ur.1949) absolwentka liceum plastycznego i polonistyki w Poznaniu. Debiut powieścią "Wizjer" (1978). Następnie "Wióry" (1980), "Pawilon drapieżców" (1988). Krytycy pisali o tej książce, że to satanizm, łamanie wszelkich tabu, że to powieść seksualna, erotyczna, psychologiczna, a nawet obyczajowa. Rzecz dzieje się w realiach lat osiemdziesiątych. Za jeszcze dziwniejsze uważano "Ciało niczyje" (1988) dalej wyszło "Człowiek, który nie umarł" (1990), zbiór nowel "Stare kobiety" i "Pomylona świat" podej­mują, problematykę starości. "Bolo Preon" to groteskowe ujęcie tematu utwór dramatyczny "Pępowina". Wiele felietonów i wywiadów w różnych tygodnikach.

Małgorzata Domagalik dała się poznać, jako felietonistka pisząca najczęściej o kobietach i o ruchu feministycznym tak w Polsce, jak i w Europie. Pisała wiele o kobietach w Finlandii i Niemczech, gdzie przebywała po parę lat. Najdłużej współpracuje z tygodnikiem "Wprost". Jest współautorką książki "Harpie, piranie, anioły" wraz z Krystyną Koftą. Prowadzi liczne wywiady w audycjach telewizyjnych.

Marie Redonnet (ur.1948 r.) pisarka francuska, autorka wierszy i opowiadań, powieści. Napisała kilka sztuk teatralnych. Debiutowała sztuką "Skar i Bonka" - prapremiera, której odbyła się latem 1988 r. w Théâtre Nationel Populaire w Villcubanne.

Tadeusz Mroczek, aktor. Od 1995 r. prowadzi "Teatr przy stoliku", a od stycznia 2003 -"Teatr przy stolikach". Adoptował i reżyserował wszystkie przedstawienia.


 

Napisz do nas: dialog@teatrdialog.koszalin.pl
jeśli masz jakiekolwiek pytania czy sugestie.
Copyright © 2003 Stowarzyszenie Teatr Propozycji Dialog