DIALOGI Z CIEMNOŚCI
Izabela NOWAK


9 stycznia 2003 roku Teatr Propozycji "Dialog" zainaugurował kolejny, czterdziesty czwarty rok swojej działalności premierą "Dialogi z ciemności". Spektakl oparty został na poezji Władysława SEBYŁY, jednego z najbardziej interesujących, wybitnie utalentowanych i obecnie zupełnie zapomnianych artystów XX wieku. Jego niepokojąca, mroczna w klimacie twórczość znakomicie wpisuje się w nurt konsekwentnie proponowanych przez "Dialog" nieustannych rozmów z widzem na uniwersalne tematy dotyczące ludzkiej egzystencji.


Zanim jednak zabrzmiał gong rozpoczynający spektakl, licznie zgromadzeni premierowi goście mieli okazję poznać artystyczne plany Teatru Propozycji "Dialog", które przedstawił nowo wybrany prezes Stowarzyszenia, Bogdan GUTKOWSKI:

Pragniemy kontynuować rozpoczętą przez Henrykę Rodkiewicz tradycję teatru rapsodycznego i poetyckiego, która uczyniła z "Dialogu" unikalne zjawisko artystyczne na kulturalnej mapie Polski. W 2003 roku zamierzamy przygotować cztery premierowe spektakle, będziemy również prezentować wznowienia oraz interesujące sztuki teatrów z innych miast. "Dialog" będzie także miejscem spotkań z wybitnymi osobowościami świata kultury i sztuki. Już wkrótce zaprosimy ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego, zorganizujemy również wieczór autorski Ambasadora Izraela w Polsce Shewacha Weissa. Oczywiście, będą kontynuowane tradycyjne już formy - " Teatr przy Stoliku" oraz Turniej Recytatorski im. Cypriana Kamila Norwida.

Twórczość Władysława Sebyły, nawiązująca do romantyzmu i symbolizmu, pojawiła się po już raz drugi na dialogowej scenie. W roku 1964 roku "Pieśń szczurołapa" wyreżyserowała założycielka "Dialogu" Henryka RODKIEWICZ. Współczesna inscenizacja jest dziełem Jadwigi ŚLIPIŃSKIEJ, która dokonała także wyboru i układu tekstów.

"Dialogi z ciemności" to spotkanie z liryką refleksyjno-folozoficzną, pełną niepokojących, wciąż aktualnych pytań o moralny porządek świata, miejsce człowieka na ziemi, granice wolności i sens ludzkiej egzystencji .Pozwalają również na zachwycanie się urodą SŁOWA, niosącego zarówno głęboką treść jak i ogromny ładunek emocji. Ascetyczny w swej formule teatr programowo rozgrywa się bowiem w bardzo oszczędnej scenografii, koncentrując się jedynie na sile gestu i słowa. Czerń sceny, z której wyłaniają się oświetleni blaskiem reflektorów aktorzy, staje się tłem niepokojącego dyskursu egzystencjalnego rozpisanego na dwa głosy.

"Dialogi z ciemności" prowadzone są przez znakomitych koszalińskich aktorów - Wacława Dąbrowskiego, współtwórcę Teatru Propozycji "Dialog", od czterdziestu trzech wiernie towarzyszącego tej niezwykłej scenie, oraz Jerzego Litwina, związanego z "Dialogiem" od lat trzydziestu trzech. Minione lata przyniosły tym aktorom dziesiątki ról i epizodów zagranych w wielu spektaklach, a także nagrody na prestiżowych konkursach teatralnych. Wacław Dąbrowski i Jerzy Litwin w sposób perfekcyjny przekazali przesłanie zawarte w twórczości poetyckiej Władysława Sebyły. Siłę i piękno mistrzowsko wyważonych słów podkreślała sugestywna muzyka współtworząca nastrój tego poetyckiego spektaklu. Muzyka tym bardziej godna podziwu, że jej wykonawcą i kompozytorem jest bardzo młody artysta. Grzegorz Eckert, obecnie uczeń Liceum im. Broniewskiego i laureat wielu konkursów recytatorskich, rozwija swoje talenty pod kierunkiem Haliny i Krzysztofa Ziembińskich w Studio Artystycznym Poezji i Piosenki. Udział w "Dialogach z ciemności" jest bardzo udanym debiutem Grzegorza w Teatrze Propozycji "Dialog".

Niniejszy tekst publikujemy dzięki uprzejmości
redakcji miesięcznika społeczno-kulturalnego "Miesięcznik"

Scena Teatralna | Scena Muzyczna | Scena Poezji | Teatr przy stolikach | Dialogi o Kulturze | Spotkania autorskie
Napisz do nas: dialog@teatrdialog.koszalin.pl
jeśli masz jakiekolwiek pytania czy sugestie.
Copyright © 2003 Stowarzyszenie Teatr Propozycji Dialog