Piosenki mojego ojca
Izabela Nowak

23 października 2003 roku Teatr Propozycji "Dialog" w Koszalinie zainaugurował nowy sezon swojej Sceny Muzycznej koncertem Katarzyny ULICKIEJ-PYDY zatytułowanym "Piosenki mojego ojca".

Słowa do wszystkich, zaprezentowanych podczas wieczornego spotkania utworów napisał Ryszard ULICKI, natomiast muzyka jest dziełem kilku kompozytorów: Andrzeja Fraindta, Karola Kadleca, Ryszarda Poznakowskiego, Janusza Laskowskiego i młodego koszalińskiego kompozytora - Macieja Osady-Sobczyńskiego.

Przybywających na recital gości witał przy bramie do siedziby "Dialogu" groźnie wyglądający kat w przepisowym "służbowym" stroju. Jednak atmosfera wieczornego spotkania z muzyką i poezją nie miała nic wspólnego z niepokojącym odźwiernym. Przeniosła wszystkich słuchaczy w liryczny świat złożony z artystycznych wzruszeń.

Katarzyna Ulicka - Pyda, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie należy do licznego grona "przyjaciół "Dialogu"- przedstawił bohaterkę wieczoru Bogdan Gutkowski, prezes Teatru Propozycji "Dialog"- Jest również aktywną uczestniczką wielu artystycznych wydarzeń, które miały miejsce na "dialogowej" scenie.

Z pewnością kolejnym wydarzeniem - tym razem z Katarzyną w roli głównej - stał się październikowy recital. Wśród jedenastu zaprezentowanych na spotkaniu piosenek znalazły się znane już od wielu lat przeboje - "Świat nie wierzy łzom" i "Kolorowe jarmarki", a także nowe utwory: "Zatrzymaj się życie", "Chagall", "Ach, co za szczęście", "Nad miastem noc", "Dla siebie mamy wiosnę". Nastrój tego refleksyjnego wieczoru współtworzyły wplecione w muzykę poetyckie strofy autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, prezentowane przez przyjaciół Katarzyny - Agnieszkę Pawlak i Adama Biernata, aktorów koszalińskiego BTD.

Poezja i muzyka doskonale wpisały się w klimat jesiennego wieczoru. Przyniosły i odrobinę nostalgii płynącej z wędrówek do krainy wspomnień i refleksji nad nieuchronnym przemijaniem i chwile zadumy nad życiem...Życiem, ofiarującym nieprzebrane bogactwo przeżyć, a którego niepowtarzalność i piękno tak trudno nam czasem docenić... Życiem, w którym powinno znaleźć się miejsce na artystyczne wzruszenia, na przyjaźń, na miłość i na wspomnienia - ocalone i utrwalone na zawsze w pamięci. A te wszystkie ciepłe emocje można przeżyć najpełniej i najpiękniej nocą lub w zacisznej kawiarence przy blasku płonących świec...

Katarzyna Ulicka częściej obecna jest w spektaklach teatralnych niż w muzycznych wydarzeniach. Pamiętamy znakomitą rolę Kasi w musicalu "Raj", obecnie można ją oglądać na scenie BTD jako figlarnego Skierkę w "Balladynie". W czasie koncertu na Muzycznej Scenie "Dialogu" liczni widzowie przekonali się, że - oprócz teatru - istnieje w jej życiu kolejna artystyczna pasja - muzyka, a Katarzyna jest nie tylko interesującą aktorką, ale także utalentowaną wokalistką, której udało się zawrzeć w swym recitalu wszystkie odcienie wzruszeń, obecne w poetyckich tekstach Ryszarda Ulickiego.

Piosenki, składające się na koncert, usłyszeliśmy w nowych, efektownych aranżacjach, których twórcą jest Maciej Sobczyński. Dzięki nim nawet doskonale znane melodie uzyskały więc zupełnie odmienne, oryginalne brzmienie.
Pełne refleksyjnej zadumy piosenki, muzyka podkreślająca ich nastrój, a przede wszystkim - sama Katarzyna Ulicka, jednocześnie liryczna i ekspresyjna, podbiły serca koszalińskiej publiczności.


Niniejszy tekst publikujemy dzięki uprzejmości
redakcji miesięcznika społeczno-kulturalnego "Miesięcznik"

 

 

Scena Teatralna | Scena Muzyczna | Scena Poezji | Teatr przy stolikach | Dialogi o Kulturze | Spotkania autorskie
  
Napisz do nas: dialog@teatrdialog.koszalin.pl
jeśli masz jakiekolwiek pytania czy sugestie.
Copyright © 2003 Stowarzyszenie Teatr Propozycji Dialog